Przewodniki po Polsce / Poland Travel Guides |
Region: |
Przewodniki po Biskupiej Górce, Starym Chełmie i Nowym Porcie
Biskupia Górka, Stary Chełm, Nowy Port, Orunia, Dolne Miasto i Stare Przedmieście. Co łączy te części Gdańska? Wszystkie cieszą się długą historią, i wyjątkową atmosferą. Wszystkie zostały też objęte Gminnym Programem Rewitalizacji. Zapraszamy do pobrania i przeczytania przewodników na ich temat.
Więcej »Został wydany przewodnik po województwie łódzkim
Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łodzkiego wydała niedawno przewodnik po województwie łódzkim. Pobierz i przeczytaj, jakie atrakcje są dostępne dla odwiedzających ten region.
Więcej »1050 lat. Przewodnik po historii Polski 966-2016
W ubiegłym roku obchodziliśmy 1050 rocznicę Chrztu Polski. W związku z tą rocznicą Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych przygotował publikację przewodnika. "Przewodnik po historii Polski 966-2016". Serdecznie zapraszamy do lektury.
Więcej »Nadleśnictwo Zwierzyniec
Nadleśnictwo Zwierzyniec serdecznie zaprasza do swych najcenniejszych obiektów przyrodniczych. Są nimi rezerwaty: Święty Roch, Debry i Szum. Wszystkie one leżą na Roztoczu Środkowym. Dwa pierwsze to rezerwaty leśne, chroniące wspaniałe, naturalne fragmenty starodrzewu jodłowo - bukowego, charakterystycznego dla karpackiego regla dolnego.
Więcej »Sztolnie w Senderkach
Wieś Potok Senderki leży w strefie krawędziowej Roztocza Środkowego w otulinie Roztoczańskiego Parku Narodowego na terenie Gminy Krasnobród. Niezwykłe walory tworzy tu zarówno piekny krajobraz, bogata przyroda, jak i ciekawa historia, związana przede wszystkim z trwałymi śladami górnictwa. Przez prawie dwa wieki wydobywano tutaj kamień unikalną metodą górniczą (eksplotacja podziemna).
Więcej »Ścieżka edukacyjno - przyrodnicza Senderki
Nadleśnictwo Zwierzyniec zaprasza Państwa serdecznie na ścieżkę edukacyjną w leśnictwie Senderki. Na jej trasie można odbyć przyjemny spacer, zapoznając się jednocześnie z interesującą przyrodą tego leśnego zakątka, a także z wybranymi zagadnieniami gospodarki leśnej i różnymi aspektami pracy leśnika.
Więcej »Ścieżka edukacyjno - przyrodnicza w rezerwacie Szum
Zapraszamy Państwa na ścieżkę dydaktyczną, biegnącą przez Rezerwat krajobrazowy Szum - jeden z najciekawszych zakątków przyrodniczych Roztocza. W rezerwacie zobaczymy wiele okazałych, starych drzew, osiągających rozmiary drzew pomnikowych. Są to głównie jodły, sosny, a także świerki i olchy. Występują tu rzadkie rośliny, a wśród nich wiele gatunków chronionych. Na tym terenie żyją też ciekawe gatunki zwierząt. Na kilku przystankach ścieżki ustawione są tablice, które pozwolą nam zapoznać się z różnymi elementami przyrody.
Więcej »Puszcza Knyszyńska - szkice leśników
Puszcza Knyszyńska rozciąga się nad Białymstokiem jak wielki zielony parasol. Majestatyczna, tajemnicza chroni historię i tradycję wielokulturowego pogranicza. Jej różnorodność przyrodnicza to nieskończenie wielka, niepoliczalna fortuna zaklęta w przyrodzie. O tym, jaka jest puszcza, można długo mówić, a jeszcze więcej pisać.
Więcej »Nadleśnictwo Bardo Śląskie
Nadleśnictwo Bardo Śląskie gospodaruje na ponad 13 tysiącach ha lasów Pogórza Sudeckiego, Sudetów Środkowych i Wschodnich. Nieduże, ale bardzo malownicze pasmo Gór Bardzkich, praktycznie całkowicie zalesione i niewysokie, nie stanowi wyzwania dla turystów lubiących wysokogórskie wspinaczki. Te góry mają jednak swój niepowtarzalny klimat i bajkowy krajobraz, zamknięty w kompozycji niewysokich wzgórz.
Więcej »Nadleśnictwo Jastrowie
Zanim powstało Nadleśnictwo, gospodarka leśna, okoliczne miasteczka i osady, teren ten był kształtowany przez kolejne zlodowacenia. W wyniku działania lodowca powstały liczne doliny rzek, stanowiących obecnie naturalne granice Nadleśnictwa. Nadleśnictwo Jastrowie położone jest pomiędzy rzekami Gwdą - naturalną granicą od wschodu i Piławą, zamykającą grunty Nadleśnictwa od zachodu, trzecia ważna rzeka - Płytnica, stanowi granicę południowo - zachodnią.
Więcej »Nadleśnictwo Kołaczyce
Lasy w Pogórza Ciężkowicko - Dynowskiego, w których leśnicy z Nadleśnictwa Kołaczyce mają szczęście pracować to prawdziwy skarb natury. Są różnorodne i na wiele sposobów bogate. Dostarczają drewna, które jest wręcz niezastąpionym i co najważniejsze odnawialnym surowcem, są miejscem życia dla wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt, dają też możliwość relaksu jak żadne inne środowisko.
Więcej »Nadleśnictwo Prudnik
Lasy Nadleśnictwa Prudnik są niesłychanie różnorodne. W jego północnej części można podziwiać bory sosnowe, a na południu świerczyny oraz lasy bukowe pokrywające strome zbocza Gór Opawskich. Turyści lubiący górskie wędrówki, grzybiarze, myśliwi czy fotografujący przyrodę będą zachwyceni wizytą w prudnickich lasach. Każdy kto lubi obcować z naturą i ją podpatrywać znajdzie tu coś dla siebie.
Więcej »Nadleśnictwo Turawa
Nadleśnictwo Turawa gospodaruje na obszarze około 17,5 tys. ha lasów stanowiących część Borów Stobrawsko - Turawskich i Lasów Lublinieckich. Tutejsze rozległe kompleksy leśne spełniają szereg rozmaitych funkcji - stanowią ochronę dla powietrza, wód, gleby, są miejscem życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt, dostarczają drewna - najbardziej wszechstronnego i co ważne - odnawialnego surowca. W okolicy Turawy, oprócz lasów atrakcje stanowią różne zbiorniki wodne z olbrzymim Jeziorem Turawskim i urokliwym Jeziorem Srebrnym.
Więcej »Nadleśnictwo Lwówek Śląski
Każdy, kto pragnie kontaktu z przyrodą, znajdzie w lasach Nadleśnictwa Lwówek obiekty godne zainteresowania. Wędrowcy nacieszą się długimi wycieczkami wśród pięknych widoków i interesujących zabytków. Przyrodnicy i fotografujący wnikną w tajniki praw przyrody, wśród dzikiej scenerii znajdą urokliwe zakątki z mnóstwem ciekawych roślin i zwierząt. Kajakrze mogą spłynąć Bobrem przez malownicze przełomy w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru lub kilometrami wiosłować po Zalewie Pilchowickim.
Więcej »Nadleśnictwo Dynów
Nadleśnictwo Dynów to mozaika lasów i pól rozpięta malowniczo na łagodnych wzgórzach Pogórza Dynowskiego i Przemyskiego. Nie są to jednak łatwo dostępne tereny. Niewysokie wzniesienia są poprzecinane licznymi jarami i potokami, które tworzą wprawdzie urokliwe zakątki, ale nie ułatwiają codziennej pracy. Charakterystyczne dla tego obszaru są także pozostałości po dawnych osadach i wsiach rozrzucone wśród lasów. Kapliczki, sady, stare piwnice i ruiny domostw to niemi świadkowie burzliwych dziejów pogranicza.
Więcej »