Atrakcje |
Region: |
Dworek Chopina - mekka dla wielbicieli muzyki klasycznej
Zwiedzaj Polskę z portalem ViaPoland.com. W samym środku parku zdrojowego w Dusznikach znajdujemy budynek dawnego teatru zdrojowego. Obecnie dom zwany jest „Dworkiem Chopina”. Powstał on w 1802 roku z całym zespołem zdrojowym. Chodziło wówczas o dostarczenie gościom uzdrowiskowym właściwej rozrywki, a zarazem o umożliwienie kontaktów towarzyskich. Dom towarzyski spełniał rolę centrum życia kulturalnego dla kuracjuszy, którzy dysponowali dużą ilością czasu i byli spragnieni, prócz wody zdrojowej, doznań kultury wyższej w towarzystwie płci przeciwnej. Takie były kiedyś czasy.
Więcej »Kaplica pod wezwaniem świętego Tomasza Becketa - perła górnośląskiego gotyku
Jak twierdzą znawcy, to najładniejsza XIII-wieczna kaplica zamkowa w Polsce. Świątynia pw. św. Tomasza Becketa na zamku piastowskim w Raciborzu przechodzi gruntowną renowację. Po odnowieniu z zewnątrz, od czerwca zeszłego roku trwają prace wewnątrz. Ich koszt szacowany jest na około 2 mln zł. Pieniądze pochodzą z budżetu powiatu raciborskiego, ministra kultury oraz śląskiego konserwatora zabytków. Uroczyste oddanie do użytku zaplanowano na czerwiec 2016 roku. Już teraz zajrzeliśmy do wnętrza pięknej gotyckiej budowli. W materiale również koncert chóru z Brzezia z czerwca 2014 roku. Na zdjęciach widać stan obiektu sprzed renowacji i jej efekt.
Więcej »Filharmonia Futura już w Krakowie
W Krakowie powstaje pierwsza w Polsce niezależna filharmonia, finansowana w całości ze środków niepublicznych – Filharmonia Futura. Projekt jest inicjatywą pary producenckiej Mikołaja Blajdy i Sylwii Lorens. Specjalizować się będzie w produkcji widowisk multimedialnych z użyciem najnowocześniejszej oprawy (światła, wizualizacji, technik 3D, itd.)
Więcej »Wielki remont w Łazienkach. Wypiękniał Pałac na Wyspie i otoczenie
Wnętrza Pałacu na Wyspie wyremontowane tak, jak widział je Stanisław August, historyczne polichromie odsłonięte w Pałacu Myślewickim, a także odnowione alejki w zabytkowych ogrodach i nowoczesna strona internetowa Muzeum – wszystkie te prace przeprowadzono w Łazienkach Królewskich w ostatnich trzech latach, dzięki projektowi współfinansowanemu ze środków unijnych.
Więcej »Muzeum KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Właśnie wychodzimy z terenu najstarszego obozu wchodzącego w skład kompleksu Auschwitz. A teraz zapraszam do Auschwitz II Birkenau – powiedziała beznamiętnym głosem pani przewodnik. Na miejsce miał nas przewieść autobus, który był wliczony w cenę biletu wejściowego. Tak, nie jest to obowiązkowe – usłyszeliśmy na dodatek. Większość zwiedzających po minięciu bramy z napisem „Arbeit macht frei” nie czekała na nic i bez słowa odchodziła w kierunku parkingu.
Więcej »Szlak kultury żydowskiej - pamiątki judaistyczne w Małopolsce
Żydzi przez ponad siedem stuleci licznie zamieszkiwali ziemie dzisiejszej Małopolski, współtworząc unikatowy pejzaż kulturowy regionu. W Krakowie powstała pierwsza na ziemiach Rzeczpospolitej uczelnia talmudyczna, rozpoczynając w ten sposób złoty okres kultury żydowskiej w Polsce. Wielcy rabini, jak Rabbi Mosze Isserles, którego imię nosi czynna do dziś bóżnica, czy wybitny kabalista Natan Nata Spira, pochowany na pobliskim Starym Cmentarzu sprawili, że Kraków stał się centrum duchowości żydowskiej nie tylko dla Polski, ale i dla znacznej części Europy.
Więcej »Park Historii we Włodzieninie, czyli spotkania z II wojną światową
Na skraju małej wioski w powiecie głubczyckim niedaleko Raciborza, u stóp XV-wiecznego kościoła św. Mikołaja, na starym wysypisku śmieci urządzono Park Historii, pełen okopów, ziemianek i transzei. Organizowane są rekonstrukcyje historyczne. Na zdjęciu Bitwa narodów z 22.08.2015 r., pokazująca niemiecki atak na Polskę w 1939 roku, szarżę ułańską, obronę Lwowa i najazd ZSRR z 17.09.1939 r. Spektakle można oglądać z wieży wspomnianej świątyni. Więcej informacji o bieżących wydarzeniach TUTAJ na profilu facebook.
Więcej »Zamki w województwie śląskim
Zamki od bardzo dawna przyciągały ludzki wzrok. W dzisiejszych czasach rację bytu ma niewiele budowli. Często pozostałością po wielkich zamczyskach są cegły i kamienie na wzgórzach. Jednak istnieją zamki, które stanowią dowód bogactwa dawnych czasów. Zamek w Będzinie, Sułkowskich w Bielsku-Białej, Bobolicach oraz Wzgórze Zamkowe w Cieszynie to tyko niektóre z nich.
Więcej »Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej
Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” ma na celu stworzenie atrakcji turystycznej obejmujące przejazdy historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z atrakcjami na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach.
Więcej »Bitwa pod Grunwaldem- największa polska inscenizacja
Coroczna impreza jest częścią obchodów Dni Grunwaldu organizowanych przez gminę Grunwald z siedzibą w Gierzwałdzie. Skupia ona miłośników odtwarzania historii i jest jednym z największych elementów wytworzonym przez środowiska "historyczne" na terenie naszego kraju. Celem tego zgromadzenia jest krzewienie historii, odtwarzanie kultury, tradycji oraz rzemiosła dawnego. Od 1998 roku spotyka się na polach pod Grunwaldem ponad 3000 miłośników średniowiecza z całego świata. Gościliśmy już przedstawicieli z Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Białorusi, Ukrainy a nawet Stanów Zjednoczonych.
Więcej »Wrocław. Najlepsze miejsce na start
Port Lotniczy Wrocław jest jednym z najnowocześniejszych i najbardziej popularnych portów regionalnych Europy Środkowej. Czym jeszcze się wyróżnia? Zobacz nowy film wrocławskiego lotniska.
Więcej »Źródełko Maryi w okolicy Kudowy Zdroju
Tu nie ma głośnych rozmów. W Zielonej Dolinie jest azyl pełen ciszy. Wysokie świerki i drzewa liściaste skrywają osoby siedzące na kamiennych schodach lub drewnianych ławkach przed kaplicą. Nie ma tu udoskonaleń, jest tylko metalowa rurka wystająca z muru, z której czerpie się krystalicznie czystą wodę. Woda, która zabiera wszelkie choroby. W okolicy Kudowy Zdroju jest Źródełko Maryi. Nieraz jechałem z Kudowy przez Słone na Czechy. Mogę przysiąc, że małą brązową tabliczkę z napisem "Kaplica MBB u Źródełka Maryji" widziałem za każdym razem. Szaleństwo podboju Gór Stołowych i okalających je uzdrowisk było już w apogeum, gdy trafiłem do tego cichego azylu. Nic nie wiedziałem wcześniej o tym miejscu.
Więcej »Kanał Ulga w Raciborzu został opanowany przez... bociany
Góry, morze czy Mazury – gdzie i za ile?
Sierpień to właściwie ostatni czas na letni wypoczynek. Ile za nocleg zapłacimy w polskich górach, nad morzem, a ile na Mazurach? trivago.pl – serwis porównujący ceny hoteli, sprawdza między innymi, ile wyniesie nas doba hotelowa dla dwóch osób, w poszczególnych miejscach, w tych trzech destynacjach.
Więcej »Nowe realizacje Gdańskiej Szkoły Muralu na Zaspie i w Porcie Wrzeszcz
Adepci Gdańskiej Szkoły Muralu mają pracowite wakacje. Zrealizowali trzecią pracę w Porcie Wrzeszcz i cztery wiatrołapy na Zaspie. Jeszcze w sierpniu pojadą na plener do Mokrej Wsi, gdzie stworzą mural inspirowany twórczością Władysława Podkowińskiego, a we wrześniu namalują kolejną realizację w Mołdawii.
Więcej »