Atrakcje |
Region: |
Jakie miejsca warto odwiedzić w województwie śląskim?
W ramach kampanii "Śląskie. Tu pasuję!" trwa konkurs na najlepszy wpis dotyczący ciekawych miejsc w regionie. Kolejne nagrody czekaj.
Jakie skarby skrywa Bazaltowy Żleb? Dowiesz się tego z wideo Karkonoskiego Parku Narodowego
Zamek Czocha w opinii naszego czytelnika
- Wczoraj przeczytałem wiadomość, że mój kolega nocował w hotelu na Zamku Czocha. Jest spostrzegawczy. Jestem jednak ciekaw, czy na tym zamku zauważył raciborskie akcenty? Ciekawe czy na wakacjach czyta Nasz Racibórz - zastanawia się nasz czytelnik. Zamek Czocha i Racibórz dzieli niespełna 300 km. Poniżej prezentujemy list nadesłany do naszej redakcji pióra Artura Wierzbickiego.
Więcej »Podkarpackie skarby – które miejsca warto zobaczyć?
Podkarpacie słynie z urokliwych i tajemniczych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Za sprawą pięknych parków narodowych, górskich szczytów i rzadko spotykanych gatunków fauny i flory turyści podczas wycieczek mogą, podziwiać malownicze krajobrazy regionu. Na Podkarpaciu znajduje się również wiele zamków, kościołów, skansenów czy dworów, przywołujących historyczne, odległe czasy. Które podkarpackie skarby są obowiązkowym punktem na mapie każdej turystycznej wycieczki?
Więcej »Odkryj Pałuki. Pomysł na udany wypoczynek
Wenecja, Rzym i Paryż tylko na Pałukach leżą tak blisko siebie. Tu jest Biskupin, oryginalna kolej wąskotorowa i Dziki Zachód. Pałuki to niezwykle malowniczy region na pograniczu Kujaw i Wielkopolski. Nie brakuje tu też atrakcji w sam raz dla aktywnych seniorów, w tym blisko 30 km szlaków nordic walking i ponad 200 km tras rowerowych.
Więcej »Krosno – serce przemysłu naftowego
Olej skalny, czarne złoto lub po prostu ropa naftowa – to nazwy surowca, który jest nieodłącznym elementem naszego życia. Już w starożytności zachwycali się nim w swoich dziełach Arystoteles, Herodot czy Tacyt. Każdy zna nazwiska George’a Bissela i Edwina Drake’a – twórców amerykańskiego przemysłu naftowego. Tymczasem mało kto wie, że faktycznych początków światowego przemysłu naftowego należy szukać w Polsce. Kto skonstruował pierwszą lampę naftową? Gdzie narodził się światowy przemysł naftowy? Gdzie do dnia dzisiejszego leży jego transgraniczny szlak? W Krośnie
Więcej »Ponadczasowość sztuki - Turek we Włoszech w Krakowie
Premiera opery buffa „Turek we Włoszech” wybitnego włoskiego kompozytora Giocchino Rossiniego po raz pierwszy była wystawiona w Krakowie 4 marca 2016 r. i od razu podbiła publiczność niesamowitym karnawałowo-szaleńczym rytmem i słonecznie barwną atmosferą.
Więcej »Sukcesy polskich sportowców idą w parze z inwestycjami w obiekty sportowe
Pobicie juniorskiego rekordu świata przez Ewę Swobodę podczas Copernicus Cup 2016 w Toruniu pokazało jak wysokiej klasy zawodników ma Polska. W ocenie specjalistów istotnym czynnikiem w biciu rekordów jest zawsze jakość obiektu i bieżni. A ta, jak się okazuje, przyjechała do Torunia z Sopotu, gdzie po raz pierwszy zbudowana została i użyta przy okazji Halowych Mistrzostw Świata 2014.
Więcej »Jest ich już prawie 400. Zobacz jak powstał najnowszy
Zanim krasnale trafią na ulice Wrocławia, traktowane są rozgrzanym woskiem, mieszanką piasku z gipsem oraz wysokimi temperaturami. Każdy krasnal we Wrocławiu ma własny charakter, ale najnowszy jest nietypowy. Towarzyszy mu pies.
Więcej »Prawie 3/4 Polaków ubezpiecza się przed wyjazdem zimowym
Aż 69 proc. Polaków planujących w tym sezonie wyjazd na narty lub snowboard zamierza wykupić odpowiednie ubezpieczenie – wynika z badania zleconego przez Gothaer TU S.A. Przekonanie, że podczas białego szaleństwa warto się ubezpieczyć, rośnie wraz z wiekiem. Jednak, co ważne polisa turystyczna w czasie zimowego wyjazdu przyda się każdemu, niezależnie od tego jaki sport uprawia i tego ile ma lat.
Więcej »Raciborska mumia bez tajemnic. Badania sarkofagu rozwiązały kolejne zagadki
Questing podbija polską turystykę
Ponad pół tysiąca ścieżek questingowych powstało w ostatnich latach w Polsce. Nowatorska forma turystyki zyskała zwolenników również w województwie śląskim, gdzie można skorzystać już z 34 ścieżek.
Więcej »Nowy trend – uzdrowisko w mieście
Miasto: pośpiech, hałas, ciągła gonitwa. Gdzie mieszkańcy aglomeracji szukają spokoju i ciszy? Nowy trend pokazuje, że w uzdrowiskach. Na odpoczynek w nich Polacy decydują się częściej niż na pobyt w ośrodkach nad morzem czy w górach. Co ciekawe, i wbrew stereotypom, decydują się na to osoby młode, wykształcone i dobrze sytuowane. Dlatego ośrodki takie jak Studio Sante zaczęły pojawiać się również w miastach. Teraz, żeby odpocząć i skorzystać z leczniczych wód, nie trzeba jechać daleko.
Więcej »Dworek Chopina - mekka dla wielbicieli muzyki klasycznej
Zwiedzaj Polskę z portalem ViaPoland.com. W samym środku parku zdrojowego w Dusznikach znajdujemy budynek dawnego teatru zdrojowego. Obecnie dom zwany jest „Dworkiem Chopina”. Powstał on w 1802 roku z całym zespołem zdrojowym. Chodziło wówczas o dostarczenie gościom uzdrowiskowym właściwej rozrywki, a zarazem o umożliwienie kontaktów towarzyskich. Dom towarzyski spełniał rolę centrum życia kulturalnego dla kuracjuszy, którzy dysponowali dużą ilością czasu i byli spragnieni, prócz wody zdrojowej, doznań kultury wyższej w towarzystwie płci przeciwnej. Takie były kiedyś czasy.
Więcej »Kaplica pod wezwaniem świętego Tomasza Becketa - perła górnośląskiego gotyku
Jak twierdzą znawcy, to najładniejsza XIII-wieczna kaplica zamkowa w Polsce. Świątynia pw. św. Tomasza Becketa na zamku piastowskim w Raciborzu przechodzi gruntowną renowację. Po odnowieniu z zewnątrz, od czerwca zeszłego roku trwają prace wewnątrz. Ich koszt szacowany jest na około 2 mln zł. Pieniądze pochodzą z budżetu powiatu raciborskiego, ministra kultury oraz śląskiego konserwatora zabytków. Uroczyste oddanie do użytku zaplanowano na czerwiec 2016 roku. Już teraz zajrzeliśmy do wnętrza pięknej gotyckiej budowli. W materiale również koncert chóru z Brzezia z czerwca 2014 roku. Na zdjęciach widać stan obiektu sprzed renowacji i jej efekt.
Więcej »