Restauracje | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Stary Browar Kościerzyna - regionalne piwo warzone w dziewiętnastowiecznych murach
Dziewiętnastowieczne, ceglane mury Starego Browaru Kościerzyna połączone z nowoczesnym i wysmakowanym designem wnętrz zachwycają swoim entourage’m. To magiczne miejsce tworzą nie tylko luksusowy hotel, klimatycznie urządzona pizzeria, restauracja, czy pub, ale również warzelnia, w której jak za dawnych czasów, produkowane jest piwo. No, może niezupełnie jak za dawnych czasów, bo teraz do tradycji dołączyła nowoczesna technologia i sprzęt najnowszej generacji, które jednak wcale nie wpłynęły na naturalny proces warzenia.
To miejsce, gdzie odnajdziemy niepowtarzalny klimat wynikający z mariażu nowoczesności z elementami spuścizny historycznej tego wyjątkowego miejsca. Obok nowoczesnego centrum handlowego znajdziemy hotel, restaurację, pub oraz pizzerię, gdzie zagwarantujemy Państwu doskonały wypoczynek i wyborną kuchnię, którą uzupełni degustacja aromatycznego piwa, warzonego w naszym browarze.
Obecnie w Starym Browarze Kościerzyna produkuje się 3 rodzaje piwa, wyłonione w drodze plebiscytu konsumentów. Pierwsze to Keller, piwo dolnej fermentacji (typ lager), fermentujące i dojrzewające w niskich temperaturach; nisko gazowane, naturalnie mętne, o charakterystycznej bursztynowej barwie i delikatnym aromacie dębowej beczki. Z kolei, Ciemna 10 to piwo sesyjne, lekkie, o wyraźnych nutach kawy, czekolady i suszonej śliwki. Trzecim rodzajem jest Piwo Pszeniczne, należące do piw górnej fermentacji (typ ale), lubiących wyższe temperatury i otwarte kadzie, w których oddychają i nabierają aromatu. Niegdyś bardzo popularne na ziemiach polskich - dzisiaj znów zaczyna cieszyć się uznaniem. Kościerskie Piwo Pszeniczne wyróżnia orzeźwiający smak wzbogacony nutą cytrusów, banana, ananasa i goździka. Jest piwem jasnym, naturalnie mętnym, doskonałym do owoców morza.
Browar Kościerzyna warzy również piwa sezonowe oraz krótkie serie typu "wariacje piwowara" - piwo dla koneserów. Wszystkie mają jedną wspólną cechę: są warzone na najlepszych składnikach przez ludzi, którzy pragną, aby piwo, najstarszy napój fermentowany produkowany przez człowieka, odzyskało należną mu rangę i szacunek związany z tradycją.
Aktywny wypoczynek
Ze względu na swoje położenie gmina Kościerzyna uznawana jest za jeden z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Polski. Malowniczo przeplatające się lasy, pola, łąki i jeziora, urozmaicona rzeźba terenu, urocze doliny rzeczne, czyste powietrze, cisza i spokój są wymarzonym miejscem wypoczynku. Tradycja i kultura kaszubska zachwyca swą odrębnością. Znajdują się tu doskonałe warunki do uprawiania turystyki aktywnej: wędrówek pieszych, przejażdżek konnych i rowerowych, kajakarstwa, żeglarstwa, wędkarstwa. Przez gminę przebiegają trzy szlaki regionalne: "Kaszubski", "Kamiennych Kręgów" i "Wdzydzki" o łącznej długości 64 km. Rozwojowi turystyki konnej sprzyja wzrastająca każdego roku liczba wypożyczalni koni i małych stadnin w rejonie Kościerzyny. Kajakarze znajdą tu 80 km szlaków wodnych i liczne jeziora, których w gminie Kościerzyna jest ponad 60. Sześć z nich zajmuje powierzchnię ponad 100 ha, największe jest Jez. Wdzydze zwane "Kaszubskim Morzem", które wraz ze swymi ramionami (Radolne, Jeleń i Gołuń) zajmuje powierzchnię 1430 ha. Większość jezior znajduje się w pierwszej klasie czystości, pozostałe w drugiej. Największą atrakcją turystyczną gminy jest najstarszy na ziemiach polskich skansen - Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.
Warto zobaczyć
Muzeum Ziemi Kościerskiej
Muzeum Ziemi Kościerskiej znajduje się w rynku miasta, w ceglanym ratuszu z 1843 r.
W muzeum można obejrzeć stałą ekspozycję poświęconą historii Kościerzyny i ziemi kościerskiej. Ciekawym elementem ekspozycji są zgromadzone znaleziska archeologiczne pochodzące z obszaru powiatu kościerskiego oraz rękodzieło kaszubskie obrazujące życie codzienne Kaszubów w poprzednich stuleciach.
Neogotycki kościół p.w. Zmartwychwstania Pańskiego
Kościół został zbudowany w latach 1892 - 1894. Oglądając zewnętrzną bryłę kościoła należy zwrócić uwagę na harmonijne i pięknie wykonane detale neogotyckiej budowli. W szczególności na strzeliste, smukłe otwory okienne zamknięte ostrymi łukami wykonanymi z ceglanych kształtek. Wnętrze kościoła skromne, utrzymane w surowości neogotyckiego stylu z bardzo ciekawym, mało spotykanym sposobem wsparcia konstrukcji sklepienia.
Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie
W muzeum zgromadzono eksponaty obrazujące tradycję polskiego kolejnictwa nawet sprzed stu lat; parowozy, lokomotywy, wagony i urządzenia torowe.
Źródła informacji
www.starybrowarkoscierzyna.pl
www.miastokoscierzyna.pl
www.koscierzyna.pl
Stary Browar Kościerzyna
ul. Słodowa 3, 83-400 Kościerzyna
www.starybrowarkoscierzyna.pl
Zobacz galerię (22) |
Komentarze społecznościowe |