Morze | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Nocleg w Apeninach pod Kielcami
Z gospody we włoskich Apeninach przenieśli Fredrę do baru pod Kielcami. A w libretcie hrabiego Aleksandra odkryli wątki handlu ludźmi. Na nową wersję Noclegu w Apeninach zaprasza Teatr Współczesny ze Szczecina. Ma też specjalną ofertę dla studentów.
Premiera studencka operetki interwencyjnej Aleksandra Fredry Nocleg w Apeninach
17 listopada, godz. 19:00
Po spektaklu odbędzie się spotkanie z Michałem Zadarą i Jackiem "Budyniem" Szymkiewiczem
Kolejne spektakle "Noclegu w Apeninach" 18, 19, 20, 21, 22 listopada godz.19.00
Nowa wersja „Noclegu w Apeninach” Fredry z nową muzyką Jacka „Budynia” Szymkiewicza. Michał Zadara przenosi akcję operetki Fredry z gospody we włoskich Apeninach do współczesnego, przydrożnego baru pod Kielcami. W libretcie Fredry odkrywa wątki handlu ludźmi, przykryte warstwą prawie surrealnej komedii. Jest to pierwsza realizacja tekstu Fredry przygotowywana przez Michała Zadarę i jego druga współpraca w teatrze (po „Wizycie starszej pani”) z Jackiem „Budyniem” Szymkiewiczem z zespołu Pogodno. Budyń komponuje współczesną muzykę, a na instrumentach grają aktorzy Teatru Współczesnego w Szczecinie.
Aleksander Fredro
Nocleg w Apeninach
reżyseria, scenografia – Michał Zadara
muzyka – Jacek „Budyń” Szymkiewicz
kostiumy – Julia Kornacka
reżyseria światła – Ewa Garniec
Dziewczyna Basisty, Policjantka – Barbara Biel
Lizeta – Maria Dąbrowska
Kobieta z baru – Iwona Kowalska
Pan w czerwonej czapce – Michał Lewandowski
Sprzątaczka – Grażyna Madej
Anzelmo – Grzegorz Młudzik
Pani w czarnej sukience – Magdalena Myszkiewicz
Fabricjo – Paweł Niczewski
Gitarzysta – Konrad Pawicki
Perkusista Bombalo – Jacek Piątkowski
Rozyna – Kinga Piąty
Antonio – Wojciech Sandach
Basista – Przemysław Walich
Zapraszamy do obejrzenia trailera ze spektaklu zamieszczonego na stronie Teatru Współczesnego:
http://wspolczesny.szczecin.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=313&Itemid=76
Fragmenty recenzji:
Michał Zadara wyreżyserował we Współczesnym świetną burleskę o barachłowatym życiu. Reżyser zdecydował się zreplikować na scenie autentyczne wnętrze baru przydrożnego pod Kielcami. Tu między zupą, wódką, tańcem do muzyki miejscowej kapeli toczy się życie "prawdziwego społeczeństwa". Tu się nie marzy o lepszym miejscu, do którego pewnie mkną rozświetloną drogą przemykające za oknami samochody. Tu się dryfuje, zaliczając okazje, do zabawy, seksu, fuchy. Tu nawet młodzi kochankowie nie są romantyczni i bohaterscy. Ona jak lalka z sex shopu. On nie da jej lepszej przyszłości niż ten, który ją sobie wcześniej kupił niczym towar.(…) Cała inscenizacja zasadza się na okrutnym podrabianiu byle jakiego życia. Aktorzy fantastycznie rysują postaci i charaktery w najdrobniejszym detalu. Tu nie ma ról głównych i drugoplanowych. Można będzie na ten spektakl pójść kilkakrotnie, za każdym razem śledząc innych bohaterów i aktorów. Magdalenę Myszkiewicz jako znudzoną mężatkę, która idzie do toalety za przypadkowym mężczyzną. Marię Dąbrowską, pyszną bufetową z walorami. Michała Lewandowskiego, kolesia w dresie, który zalicza okazje. (…) Publiczność reaguje na zastany na scenie świat z rozbawieniem. Do czasu. Bo przecież jest to społeczność wcale nie tak odległa jak tytułowe Apeniny. Znamy ich, bywamy w takich barach. Lustro na scenie jest tak przejrzyste, że aż daje po oczach.
""Nocleg w Apeninach", czyli w barze do bólu" Ewa Podgajna Gazeta Wyborcza - Szczecin
Na scenie przeniesiony w skali 1:1 nocny bar z przygranicznej miejscowości Apeniny, niedaleko przejścia w Kołbaskowie. Byle jakie stoliki, tandeciarski zespół, krzykliwa barmanka o słodkiej ksywce Lizeta (ostra Maria Dąbrowska). Nad blatami stolików wiszą mikrofony, bohaterowie wyśpiewują do nich swoje troski, żale i nadzieje. Zadara zderza XIX-wieczne maniery aktorskie i wokalne (kwestie "na boku", rozmaite "szerokie gesty") z obyczajową kpiną. Same postaci to panoptikum Polski B, odpowiedź na groteskowe "maszyny wokalne z teatru Marthalera", zaproszone na dancing w kwaterze byle jakiej miłości. Imprezowy młodzian, niejaki Antonio (Wojciech Sandach), usiłuje odbić szemranemu biznesmenowi Fabricjowi (fenomenalnie cyniczny Paweł Niczewski) narzeczoną, seksualną niewolnicę Rozynę (Kinga Piąty z wyglądem jak trzeba).
"Pijacy i pijaki" Łukasz Drewniak Przekrój
Pierwsze, co przychodzi na myśl po wyjściu z teatru to Quentin Tarrantino. Jego okrutna stylistyka, czarny humor, przewartościowanie wartości i wyczerpująca momentami gra z odbiorcą, dla którego pojęcia dobro i zło zmieniają swoje naturalne położenie. Do świata pełnego nieprzyzwoitości, świata opuszczonego przez Boga, odpychającego swoją nienaturalnością a z drugiej strony, w dziwny sposób znajomego, zaprasza nas Michał Zadara i jego "operetka interwencyjna" "Nocleg w Apeninach". Operetka Stanisława Moniuszki z librettem Aleksandra Fredry znajduje w Teatrze Współczesnym nowe odbicie. Utwór mistrza zostaje obdarty ze wszelkich zahamowań, Zadara odkrywa w nim tematy handlu ludźmi, więzienia młodych kobiet, naiwności, z jaką się jemu poddają. Wprowadza do tego świata miłość, niczym z hiszpańskich telenowel i wkłada to wszystko w ramy surrealistycznej komedii. Pomaga mu w tym Jacek "Budyń" Szymkiewicz z zespołu Pogodno, który skomponował współczesną muzykę i dał głos aktorom. Na scenie śpiewają, grają na instrumentach.
"Kicz party z przesłaniem" Agata Pasek Portal Regionalny Stetinum.pl
SPOTKANIE Z TWÓRCAMI SZTUKI
Po spektaklu, około godz. 21, zapraszamy wszystkich widzów na spotkanie z realizatorami sztuki, w którym wezmą udział Michał Zadara - reżyser oraz autor scenografii oraz Jacek "Budyń" Szymkiewicz - autorem muzyki do spektaklu
Wstęp wolny
Michał Zadara (ur. 19 października 1976 w Warszawie) – reżyser teatralny. Studiował Teatr i Politykę w Swarthmore College, Oceanografie w Woods Hole, Reżyserię w Krakowie. Był asystentem i współpracownikiem Małgorzaty Szczęśniak, Kazimierza Kutza, Jana Peszka i Armina Petrasa. Reżyserował w teatrach: Wybrzeże w Gdańsku, Starym w Krakowie, Współczesnym we Wrocławiu, Narodowym w Warszawie, Współczesnym w Szczecinie, Maxim Gorki w Berlinie, HaBima w Tel Awiwie, Capitol we Wrocławiu. Laureat Paszportu Polityki w 2007 r. „za imponującą aktywność twórczą, za przedstawienia przywracające wiarę w to, że teatr jest przestrzenią artystycznej wolności”. Autor filmów niezależnych i instalacji wideo. W Teatrze Współczesnym w Szczecinie wyreżyserował komedię własnego autorstwa (na podstawie filmu „Pół żartem, pół serio“) „Na gorąco“ (2006) oraz „Wizytę starszej pani“ (2008).
Jacek "Budyń" Szymkiewicz (ur. 1974 w Trzebiatowie) - wokalista i gitarzysta zespołu Pogodno, który w 2004 roku wydał album solowy Kilof, nagrany przy współudziale muzyków z zespołów Kristen, Braty z Rakemna i z gościnnym udziałem Łony. Eklektyczna muzyka Budynia łączy w sobie elementy rocka alternatywnego, rock'n'rolla, czy rapu, a dopełnienie stanowią teksty autorstwa lidera projektu. Z Teatrem Współczesnym w Szczecinie związany od kilku lat, w roku 2008 stworzył muzykę do spektaklu „Wizyta starszej pani“ w reż. Michała Zadary. Wraz z aktorkami współpracującymi z Teatrem Współczesnym - Martą Szymkiewicz (prywatnie: żoną muzyka) i Marią Dąbrowską oraz perkusistką Olą Rzepką stworzyli dwa lata temu projekt muzyczny Rozczyny (koncert - performance „Głodne“ m.in. z tekstami Katarzyny Nosowskiej prezentowany był na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu).
Bilety dla studentów na Premierę Studencką w cenie: 16 zł
Bilety normalne: 27 zł, 22 zł
Bilety ulgowe: 17, zł, 22 zł
PREMIERY STUDENCKIE – propozycja Teatru Współczesnego skierowana bezpośrednio do studentów, której tradycja sięga roku 2001. Swoje premiery studenckie miało już 31 przedstawień: Miłość na Krymie, Don Juan, Variatka, Polaroidy, Zwiastowanie, Śluby panieńskie, Komiczna siła, Tristan i Izolda, Wyzwolenie, Śmieci, Porucznik z Inishmore, Sinobrody – nadzieja kobiet, Oskar i pani Róża, Łucja i jej dzieci, Samobójca, Bliżej, Kubuś Fatalista i jego Pan, Napis, Mąż i żona, Cyrk '76, czyli trzydzieści lat później, Na gorąco, Pan Poduszka, Próby z jej życia, Szklana menażeria, Wesele, Eine kleine, Idiotki, Wizyta starszej pani, Zatopiona katedra, Andromacha, Rowerzyści.
Kasa teatru przy Wałach Chrobrego 3 czynna:
wtorek - sobota: 9:00 - 19:00
niedziela: 14:00 - 19:00
Teatr Współczesny
Duża Scena
Wały Chrobrego 3
70-500 Szczecin
www.wspolczesny.szczecin.pl
Zobacz galerię (2) |
Komentarze społecznościowe |