Góry | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Kultura fotograficzna
Od ujęć reporterskich do pozowanych sesji, od fotografii ludzi i przedmiotów, od zbliżeń do dalekich planów, od nasyconych kolorów po czerń i biel, od tradycyjnej fotografii po cyfrowe modyfikacje – taka jest wystawa Kultura Fotograficzna.
Wystawa "Kultura fotograficzna" zaprezentuje prace sześciu młodych fotografów, których poproszono o wykonanie zdjęć ilustrujących główne tezy „Raportów o stanie kultury”.
Efektem jest cykl doskonałych fotografii – wypowiedź mocna, czasem ironiczna, czasem melancholijna ale zawsze uważna i wyrazista. Od ujęć reporterskich do pozowanych sesji, od fotografii ludzi i przedmiotów, od zbliżeń do dalekich planów, od nasyconych kolorów po czerń i biel, od tradycyjnej fotografii po cyfrowe modyfikacje. Wykonanie pojedynczej pracy przedstawiającej tysiące słów zapisanych w raportach stało się dla fotografów doskonałym sposobem pokazania siły medium w jakim zdecydowali się pracować.
Specyfika ekspozycji ujawnia także kulisy selekcji zdjęć. Obok finałowej grupy prac uznanych za najlepsze i najtrafniejsze, pokazane są i inne propozycje artystów. W ten sposób widzowie mogą podjąć dyskusję, zgodzić się lub też zakwestionować zaprezentowany wybór.
Wystawa "Kultura fotograficzna" ilustruje „Raporty o stanie kultury” prezentowane w ramach Kongresu Kultury Polskiej 2009 (23-25.09.2009, Kraków).
W ramach wystawy swoje prace zaprezentują: Anna Bedyńska, Michał Bojara,Kuba Dąbrowski, Grażyna Makara, Tomasz Wiech, Tomasz Żurek.
Wernisaż wystawy odbędzie się w Galerii Pauza (ul. Floriańska 18/5, II piętro) we wtorek, 22 września,
o godzinie 20.00. Ekspozycja potrwa do 11 października 2009
BIOGRAMY ARTYSTÓW
Anna Bedyńska (ur. 1975) – absolwentka filologii angielskiej na UW, fotografii w PWSFTiTV w Łodzi i Szkoły Reportażu Collegium Civitas. Publikowała w „Rzeczpospolitej”, „Przekroju”, „Polityce”, od 2003 roku związana z „Gazetą Wyborczą”. Autorka zdjęć firmujących takie akcje jak Rodzić po ludzku, Umierać po ludzku, Dzieciaki do domu. Laureatka wielu nagród, w tym głównej nagrody Grand Press Photo 2005. Jej prace pokazywane były zarówno podczas wystaw indywidualnych, jak Moje miejsce (2007), Tata rodzi (2006), czy ekspozycji zbiorowych m. in. Nowi Dokumentaliści w CSW w Warszawie (2006). W 2009 roku w warszawskiej galerii Apteka Sztuki miał miejsce jej autorski projekt Jedna ciąża, dwudziestu...
Specjalizuje się w dziedzinie fotoreportażu społecznego, tematem jej prac niemal zawsze jest człowiek.
Kuba Dąbrowski (ur. 1980) – absolwent socjologii na UJ i fotografii w Instytucie Fotografii Twórczej w Opawie (Czechy). Fotograf i fotoedytor tygodnika „Przekrój”, publikuje również w „Machinie”, „Exklusivie”. Miał indywidualne wystawy w ramach festiwali fotografii w Krakowie i w Łodzi, w Galerii Arsenał (Białystok, 2008), gdzie pokazywał cykle Ulubione piosenki i Co mnie denerwuje?, jego zdjęcia znalazły się w albumie Małopolska. Fotografie. To niczego nie wyjaśnia (2007). W marcu tego roku w cyklu wystaw w warszawskim TR miała miejsce trzecia, po pokazach w Krakowie (Koledzy, 2008) i Białymstoku, odsłona artystycznego dialogu z malarzem Karolem Radziszewskim, pt. Prezenty. Z ironią i przymrużeniem oka, ale też z przenikliwością rejestruje aparatem fotograficznym polską rzeczywistość.
http://www.kubadabrowski.com/
http://www.kubadabrowski.blogspot.com/
Michał Bojara (ur. 1979) – absolwent grafiki na ASP w Łodzi oraz ASP w Poznaniu. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków i Związku Polskich Artystów Fotografików. Swoje prace pokazywał na kilkunastu ekspozycjach indywidualnych i zbiorowych, m. in.: Sin Kobiety + gesty, Pauza, Kraków (2006); Nic COść - Fotoobrazy - Miesiąc Fotografii w Krakowie (2006); City After Eight - Yours Gallery Warszawa (2005); W 2009 roku miał indywidualną wystawę Gesty, pokazywaną w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie. W swojej pracy wykorzystuje różne techniki, łącząc często malarstwo i fotografię.
http://www.bojara.com/
Grażyna Makara (ur. 1972) – absolwentka wydziału zarządzania kulturą UJ. Fotografka i fotoedytorka „Tygodnika Powszechnego”, przez wiele lat związana „Gazetą Wyborczą”. Laureatka licznych nagród, m. in: I nagrody konkursu BZWBK Press Foto 2007 w kategorii Portrety-reportaż - za projekt społeczno-kulturowy, zrealizowany w nowohuckiej restauracji Stylowa, oraz II nagrody w kategorii Portret. Dwukrotnie nominowana do prestiżowej nagrody Grand Press Photo - w 2005 i 2006 roku. .Jej indywidualny cykl fotografii „Arcykobiecość" wystawiono m.in. w londyńskim Compleston Center Peckham jako część projektu Beetwen Nations. Autorka projektu Wszystkie śluby mojej mamy, pokazywanego w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie (2009). Doskonała portrecistka, jej prace ilustrowały m. in. serię wywiadów Porozmawiajmy o kobietach, publikowane w „Wysokich Obcasach”.
Tomasz Wiech (ur. 1979) – absolwent politologii UJ, od 2004 roku pracuje w krakowskiej redakcji „Gazety Wyborczej”. Laureat wielu prestiżowych nagród, m. in. Grand Press Photo w kategorii „Ludzie” (2006) i III nagrody za zdjęcie pojedyncze w kategorii „Życie codzienne” na World Press Photo (2009). Jego prace eksponowane były na wystawach zbiorowych, jak Ludzie. Wydarzenia. Przemiany. 20 lat fotografii Gazety Wyborczej (Warszawa, Galeria Zachęta, 2009) i indywidualnych, m. in. Chorzów Dream (galeria Pauza, Kraków, 2009), Rumunia (Willa Decjusza, Kraków 2007). Autor cyklu zdjęć z pogranicza polsko - niemieckiego, czy interesującej serii zdjęć krakowskiej Nowej Huty, tematem jego prac najczęściej są ludzie i to w jaki sposób żyją.
http://www.tomaszwiech.com/
Zobacz galerię (14) |
Komentarze społecznościowe |