Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Młode wino w Sandomierzu
Winogrona zebrane, nastawy porobione, burzliwa fermentacja zakończona… Czas na prognozy, jak udane będzie tegoroczne wino. By się o tym przekonać, warto odwiedzić Święto Młodego Wina, które odbędzie się 22 listopada na Zamku Królewskim w Sandomierzu.
Od kilku lat w Polsce intensywnie odradza się winiarstwo. Jednym z czołowych regionów rodzimych uprawy winorośli są okolice Sandomierza. Działający tu winiarze rozwijają winnice i doskonalą technologię produkcji. – Dla wymiany doświadczeń i większej skuteczności działań powołaliśmy stowarzyszenie Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy – mówi Mateusz Paciura, prowadzący wraz z żoną Sylwią Winnicę Nad Jarem. – A w czwartą sobotę listopada zapraszamy na Święto Młodego Wina, naszą odpowiedź na tradycyjne francuskie beaujolais nouveau.
Impreza odbędzie się w 22 listopada br. Początek w samo południe na Zamku Królewskim w Sandomierzu. Podczas prelekcji dowiedzieć się będzie można wszystkiego o historii i tradycji winiarstwa w regionie, obejrzeć prezentacje tutejszych winnic i posłuchać, jak sami winiarze oceniają tegoroczne zbiory. O 15.00 uczestnicy przemaszerują z Winnicy Św. Jakuba ponownie na Zamek Królewski, gdzie skorzystać będzie można z kolejnych atrakcji.
Wstęp na I część jest bezpłatny, natomiast wykupienie wejściówki za 35 zł upoważnia do uczestnictwa w II części święta, Biesiadzie z młodym winem, gdzie będzie można degustować wina regionalnych producentów oraz przekąski do nich. Ponadto w programie: prezentacje winiarzy na stoiskach, rozmowy i dyskusje z twórcami win, pokazy gotowania na żywo. Za dodatkową opłatą można będzie wziąć udział w warsztatach serowarskich czy sommelierskich. Na dziedzińcu Zamku będzie można spróbować arcydzieł z lokalnej dziczyzny.
Odrodzenie winiarstwa w regionie nadaje okolicom Sandomierza wyjątkowy lokalny koloryt. Szlachetny trunek jest też jedną z atrakcji turystycznych. W ostatnich latach popularność zyskuje enoturystyka, czyli podróżowanie po winnicach. – By rozwijać ją w regionie, zaprosiliśmy sandomierskich winiarzy do udziału w naszej sieci partnerskiej – mówi Piotr Sadłocha, prezes Szlaku Przygody, będącego turystyczną wizytówką województwa. – Sandomierskie wina są nie do podrobienia, a najlepiej smakują na miejscu. Dlatego zapraszamy do udziału w Święcie. A posiadaczom karty Szlaku Przygody zapewniamy 5 złotych rabatu na wejściówkę – dodaje Sadłocha.
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc na warsztatach, warto wcześniej zgłosić swój udział, pisząc maila na adres sandomierscywiniarze@gmail.com.
Źródło nadesłane przez Marka Tobolewskiego
Zobacz galerię (3) |
Komentarze społecznościowe |