Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Rysy – szlaki na najwyższy szczyt Polski
Rysy stanowią najwyższy szczyt polskiego pasma Tatr. Dla każdego fana gór to wymarzona lokalizacja, którą należy odwiedzić choćby raz. Prowadzące na niego trasy są łatwiejsze i trudniejsze, dłuższe i krótsze, prostsze lub dające ogrom satysfakcji, a zarazem - trudne. Poniżej przedstawiamy najciekawsze szlaki w Polsce, które pozwolą dostać się na Rysy.
1. Trasa z Morskim Okiem w tle
To trasa po polskiej stronie Tatr. Do pewnego momentu - choć wymagająca kondycyjnie (z uwagi na konieczność przejścia sporego odcinka asfaltem od parkingu na Morskie Oko) - nie jest skomplikowana.
Trudności zaczynają się nieco później, gdy konieczne jest wspinanie się z pomocą łańcuchów. Uwaga - ta trasa może nie być najodpowiedniejsza dla rodzin z dziećmi, gdyż niewprawione maluchy mogą nie mieć na tyle sił, by utrzymywać się na łańcuchach.
Szlaku na Morskie Oko chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest on zresztą na tyle dobrze opisany, że właściwie trudno o pomyłki czy zboczenie ze szlaku. Dotarcie do celu może zająć kilka godzin w zależności od tempa marszu uczestników wycieczki. Następnie, po krótkim odpoczynku w malowniczej scenerii polskich Tatr - możemy wyruszyć dalej. Do Czarnego Stawu idzie się około 1-1,5 godziny, a szlak prowadzi po lewej stronie Morskiego Oka. Przy samym Stawie można odpocząć, bowiem dalsza część trasy to już droga bezpośrednio na szczyt. Jako że może ona potrwać nawet do 5 godzin, warto solidnie wypocząć, nawodnić się i zjeść lekki posiłek.
W kolejnym etapie wchodzimy na Bulę pod Rysami, a ostatni etap podróży to już droga bezpośrednio na szczyt. Uwaga dla osób, które obawiają się wysokogórskiej wspinaczki - ostatnia część podróży jest dobrze zabezpieczona linami. Aby mieć pewność, że nie przyjdzie nam czekać przez długi czas na swoją kolej, warto wyjść wcześnie rano: wtedy zazwyczaj nie ma tłumów.
Jak zatem widać, całość trasy zajmuje około 10 godzin, co jest dobrym wynikiem jak na wspinaczkę górską. Warto założyć wygodne buty i przygotować prowiant na cały dzień, a także wysokoenergetyczne przekąski. Koniecznie pamiętajcie o naładowaniu baterii w telefonie, by mieć kontakt ze światem zewnętrznym w razie trudności.
2. Trasa przez Morskie oko od Palenicy Białczańskiej
To wariant zbliżony do poprzedniego, ale zdecydowanie dla wprawionych piechurów. Patrząc na mapy, do przejścia jest lekką ręką 25 kilometrów, co może być dystansem, który pokona osoby o niezbyt wysokim poziomie codziennej aktywności fizycznej. Taka wycieczka w góry może dać w kość, ale zapewni również ogromną satysfakcję. Warto zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia w przypadku tak trudnej i wymagającej trasy.
Uwaga: w tym przypadku zdecydowanie warto mierzyć siły na zamiary. Osoby, które na co dzień nie wspinają się po górach i generalnie wykazują średni lub niski poziom aktywności fizycznej - powinny zdecydować się na krótszą trasę. Ci, którzy chcą się podjąć takiej pieszej wycieczki - powinni wyruszyć wcześnie rano, by zdążyć przed nocą. Trasa może zająć nawet do 14 godzin marszu.
3. Szlak ze Słowacji
To opcja zdecydowanie łatwiejsza i może być lepszym wyborem dla osób, którym brak doświadczenia, ale mimo wszystko chciałyby wspiąć się na Rysy. W tym przypadku wyrusza się z Štrbské Pleso (Szczyrbskie Jezioro). To trasa polecana nie tylko osobom początkującym jeśli chodzi o wspinaczkę górską, ale również rodzinom z małymi dziećmi.
Podczas gdy od strony polskiej niezbędne jest pokonywanie pewnych fragmentów z łańcuchami i linami, po słowackiej stronie - takich utrudnień nie ma.
Jak przygotować się na wycieczkę w góry?
Powyższe opisy tras górskich wspinaczek jasno pokazują, że wyprawy tego typu wymagają sporego przygotowania od strony fizycznej. Osoby, które na co dzień prowadzą siedzący tryb życia powinny raczej zdecydować się na wyprawę mało wymagającą pod względem fizycznym. Wycieczka w góry powinna być również dobrze zaplanowana - dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednią odzież: wygodne buty trekkingowe, ubrać się "na cebulkę" i spakować odpowiedni zapas wody oraz pożywienia.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości autorów bloga Hasające Zające
Komentarze społecznościowe |